Posted by: libarebane | 11/11/2014

“Pedofiilid ja internet. Eesti Päevaleht.”

 

Täna jäi mu silmade ette artikkel Eesti Päevalehes pedofiiliast ja internetist. Kuna mind huvitab interneti mõju meile, siis tahtsin selle loo koheselt ka osta päevalehelt. Kuid mingi asi tõukas mind ennem googeldama.

Ehk siis, ma arvan, et internet on täna sama suure mõjuga, kui oli seda Gutenbergi poolt trükikunsti kasutusele võtmine ning raamatute plahvatuslik levik.  Ja seda mõju ei saa hinnata vaid positiivselt. Mõlemal juhul on totaalse ühiskonna muutuse juures ka negatiivne osa. Raamatute juures oli selliseks näiteks “Malleus Maleficarum”. Kuigi jah, tänapäeva teadlased ei hinda selle raamatu osa Euroopas levinud nõiajahile suureks, jääb fakt faktiks.

Sama on ka internetiga – suure heaga käib kaasas suur paha.

Ma olen täiesti veendunud, et lastele suunatud kuritegevus on halvim kõigest. Ja seda tuleb karistada täie rangusega. Ja sellest peavad kõik arusaama. Ükski juhtum ei saa jääda karistamata. Ning kõik need artiklid näitamaks internetis kasvavast kuritegevusest on teretulnud. See näitab meie puudlikkust, mida tõestas juba Platon oma Vabariigis. Kuid päevalehe artiklis? Mis mind takistas edasilugemast (st loo ostmist)?

Ajakirjanik kirjutab. “Statistika näitab, et viimasel kolmel aastal on internetis lapsi luuravate pedofiilide arv (ja nende tabamiste arv) jõuliselt suurenenud.” Et 2010. aastal mõisteti lapse seksuaalse ahvatlemise eest süüdi 13 kurjategijat, 2011. aastal 57 ja 2012. aastal 63. Ning kasutab sõnu “statistika näitab, et viimasel kolmel aastal”. Lugu on avaldatud 11.11. 2014. Et siis üks aasta on vahelt puudu? Miks? 2013? Googeldan ennast kriminaalpoliitika.ee portaali ja avan “Kuritegevus Eesti 2013”. Lapsealise seksuaalne ahvatlemine parag. 178(1) ja 179 – 49 juhtumit (parag.179) + seks. eesmärgiga kokkulepe lapseealisega kohtumiseks 4 juhtumit (178(1)). Ehk siis toimus vähenemine. Väike kuid ikkagi.

Ja kogu paragr.179 areng on siin –

2005 – 10

2006 – 11

2007 – 10

2008 – 29

2009 – 20

2010 – 13

2011 – 57

2012 – 63

2013 – 49

Segadust tekitab kindlasti paragr. 179 ja 178(1), mis on selles uuringus ka mõnes kohas kokku liidetud.  Kui ajakirjanik on võtnud vaid paragr.179 (Ma arvan vähemalt, et see on sealt võetud. Numbrid on samad). Ma järgin sama.

Ehk siis esimesed märgid tõusust algasid 2008 (minu subjektiivne arvamus). Mis võib tähendada, et siis hakati ka tõsisemalt uurima laste seksuaalset ahvatlemist ka internetis. Kuigi mulle jääb segaseks palju oli selle paragrahviga seotud juhtumite seos internetiga, default peaksin võtma 100% nagu seda vist ka ajakirjanik on teinud.

Ja siin ma hakkan edasi uurima, mida loo alguses üldse räägitakse – näiteks “oht seksuaalkuriteo ohvriks langeda on internetis palju suurem kui öisel tänaval”, võtan lahti ülalmainitud “Kuritegevus Eestis 2013” ja loen “Valdavalt panid lastevastaseid seksuaalkuritegusid toime kodus isa, kasuisa või teised lähisugulased (nt vanaisa, vend). Kannatanud olid üldjuhul tüdrukud, kuid oli ka juhtumeid, kus kannatanuteks olid ainult poisid, ja ka neid, kus kannatanuteks nii poisid kui tüdrukud.” Nii et mis? Öine tänav on lapsele ohutum koht Eestis? Mina seda ei väida…

Ja peale seda ma panin päevlehe artikli kinni. Ma ei tahtnud edasi lugeda/osta. Ootan paremat/selgemat uuringut vastaval teemal ja loodan, et ma ei saanud päevalehe loost mõhkugi aru, kuna vastasel korral on asi nats paha.

Lõpetuseks – et 2008 aastal on suurenenud laste seksuaalses ahvatlemises süüdi olevate isikute arv näitab Eesti Politsei ja Prokuratuuri head tööd. Ja ka seda, et probleemist räägitakse üha enam; ja inimesed ei ole oma juhtumitega enam üksi; ning julgetakse astuda vastu inimestele, kes kasutavad internetti ära kuriteo sooritamiseks jne. Ning ka seda, et aina rohkem ja rohkem inimesi seob enda elu internetiga (vt ka statistikat ehk googelda) ning sellest ei tule vaid “lõppematut” head, vaid ka paska. Internet see oleme meie, nagu ka raamatuid kirjutavad inimesed, mitte tulnukad teiselt planeedilt.

Ja üks asi mis jäi silma uuringust “Kuritegevus Eestis 2013” – “Perevägivallakuritegude arv on aasta-aastalt kasvanud. 2011. aastal registreeriti 1939 perevägivallajuhtumit, 2012. aastal 2231 ja 2013. aastal 2752.” Samas kui Eestis kuritegevus väheneb – 2003. aastal oli see 57417 juhtumit ja 2013. 39631 juhtumit. WTF!!!!!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: