Posted by: libarebane | 01/06/2014

“Mais ilmunud raamatud – jälle poliitika.”

Bookdepository.comMai on selline kuu, kus lugemiseks aega võita on eriti raske. Kõik need põllud, kasvuhooned ja muruplatsid. Ja need “kõik” vajavad rohkem aega, kui selleks ettekirjutatud päevavalgust antud on. Jah, võib ju nimetada lugemiseks ka need pooltundi verandal kohvijuues, kuid see ei ole see; kui võrrelda seda eelmiste sajanditega, millal sai hommikust õhtuni raamatuid lugeda.

Kuid ka maikuus on ilmunud raamat, mis on koheselt silma hakanud. Selleks on “No Place to Hide” ja autoriks Glenn Greenwald. Book Depository müüb hetkel kõvakaantega 18,68eur ja pehmete kaantega on läbimüüdud – hinna sees on juba ka transport koduuksele. Amazon/ Inglismaa Amazon müüb siis sama kõvakaantega 16,2usd/16naela ja Kindle versioon 12,99usd/8,03naela. Odavam on siis Kindle versioon, kuid jällegi seda koopiat ei tohi edasi müüa. Amazoni füüsilise raamatu hinnale lisandub ka transport, mis ei ole eriti odav.

Ja raamat ise? Miks ta on nii oluline?

Vähesed ei tea, kes on Greenvald ja Snowden ning nende lemmiklaps NSA, vist. Ja seda, mis on toimunud viimase aasta jooksul nende kõigiga, vist. Aga ma ei ole eriti kindel, kas me ikka teame kõike ja täielikult? Sest me ei saa välja jätta ühte tõika – kõik see “stoori” on hakkanud kattuma müütidega. Keegi midagi kuulis, rääkis teistele, siis keegi midagi tõlgendas ning järeldas. Sündmus, kus üks inimene on avanud ühe superriigi salalaekad, on nii suur, et info toimunu kohta ei saa jääda ka kõige parema tahtmise juures õigeks. Ehk “katkise telefoni” sündroom.

Ning see raamat toob meid tagasi maapinnale ja täidab lüngad.

“Murica” on kuulsa ajalooga ja meie tsivilisatsiooni lipulaev, on astunud kõrvale teest, mida ta on viimased 200 aastat käinud. Kui Euroopa oli laskumas sügavasse depressiooni ja sõdadesse Napoleoni alla surumiseks, oli just “Murica” see kes tõi meile nii omased tõed riigivalitsemisest. Kui Euroopa langes koloniaal hullusesse oli “Murica” president, kes tõi välja sõnad: “government of the people, by the people, for the people, shall not perish from the earth.“Ja nüüd? Tuleb välja, et igal riigil on vaja oma “Titanicut”, ja mõnel riigil kohe mitu, ning nii mõnigi riik on muutunud ise Titanicuks. Selle asemel, et viia tsivilisatsiooni edasi oma tõelise ülesande juurde (mis iganes ta siis ka on) avati hoopis taas paranoia laegas. Ehitada üles gigant (NSA), kelle ülesandeks on pealtkuulata kõiki ja seda otsesemas mõttes. Kõiki. Milline gigantne ülesanne? Kas see ei ole haare? Kuulata pealt nii sõpru, kui vaenlasi. Jah, tõeline saavutus. Kuid saavutus, iseenesest on tühi.

Ning siis, inimene, kes on õpetatud olema superriigi kodanik (nagu olid seda Rooma impeeriumi kodanikud) avalikustas selle paranoia – Khufu Püramiidi.

Mis toimub edasi? Mida teevad need, kes on vaadanud superriigile alati ülevalt alla? Mis on nende reaktsioon? Paistab, et hetkel on see segadus. Situatsioon on nagu seltskonnas, kes ruumis rõõmsalt pidu pidanud ja ühel hetkel keegi on lasknud pahalõhna. Kõik punastavad ja on segaduses. Mida teha? Vaikus ainult süveneb… sest kõik teavad, kes on selles situatsioonis süüdi, kuid ei tea kuidas edasi käituda.

Ning kuna hetke reaktsioon maailmas on selline segane, siis on oluline hoida faktid tõesed. Loodan, et Greenvald on sellega hakkama saanud ja jätnud lisamata asju, mis on müütiliselt sobivad.

Teiseks, pealtkuulatakse meid põhiliselt läbi interneti. Internet on 21 sajandi ülim saavutus. Ta on nagu trükikunsti leiutamine ja kasutamine. Arvatavasti me ei adugi hetkel, kui palju on muutnud internet maailma. Tänu sellele, et “Murica” on ülesehitanud totaalse jälgimissüsteemi, on muutumas ka internet. See on sama asi, mis toimus raamatutega. Sellise raamatu massiline levik nagu “Nõiahaamer” tõi meile nõiajahi ja see puudutas kogu Euroopat. Süüdi olnute seas võime nimetada raamatut ja masstrükki. Ning samas oli raamatu masstrükkimine üks olulisemaid faktoreid meie arengus. Ning nüüd juhtumas ka internetiga midagi taolist.  Väike, prillidega nohik, kes sinu arvutisse püüab viirust istutada, ei ole enam ainuke paharet internetis – vaid nüüd on ka riigid oma luuretegevust üleviinud sinna. Külma sõja Helsingi, kus “Nõuka” ja “Murica” spioonid sõda mängisid, on liikunud internetti. Ja küsimus ei ole, palju nad sellest kasu saavad, vaid see on muutunud neile sobivaks kohaks infot koguda, et saada rohkem raha info kogumiseks. Mida ma räägin? Esimene tunne, et NSA on loodud vaid tegevuseks, mitte tulemuseks oli artiklid – Washington Post  ning Motherboard. Ehk siis kui tulemus on 0, siis küsimus “miks seda teha” on sellepärast, et nad seda võivad ja nad saavad omale raha selle eest. Isegi vaatamata tuhandetele “Murica” tv-seriaalidele, kus näidatakse kuidas kõik “pahad” saavad tänu “totaalsele jälgimisele” oma karistuse…

Ning kogu see jura mõjutab interneti arengut. Me ei tea, mis hakkab saama. Kas see, et Hiina lasi kontrollida pankades IBM servereid, on esimene tuuleiil? Ning kuidas mõjutab kogu see lugu inimeste käitumist internetis? Ma ei oska seda öelda, seda kõike näitab vaid aeg. Minu enda käitumine? Ma olen rohkem kinnisem, rohkem paranoilisem jne. Ning see NSA lugu mõjutab minu oste ja käitumismudeleid, mis on seotud internetiga.

Ja see raamat on kõigest sellest. Ja ta on nagu kroonika hetkest, kus toimus muutus. Ja selliseid raamatuid peab ostma. Et pärast tagasi tulla ja mõelda… millisest kohast me astusime üle punase joone ja mis see endaga kaasa tõi. Õnneks on selliseid raamatuid vähe, ja ma loodan, et oma elus ma selliseid raamatuid enam lugema ei pea.

Nagu ikka on mul see raamat alles tellitud, ja ma ei ole teda lugenud. Kuid lugedes arvustusi, ka negatiivseid, jäi mulle mulje, et see raamat on hea.

Ning kes ei taha lugeda, vaid kuulata/näha siis PBS tegi väga hea dokumentaalfilmi NSAst ja tema tegevuse avalikustamise ajaloost (see, et Snowden on tegelt teine katse avalikustada NSA tegevust).

Greenvaldi võib fännida tema lehel – The Intercept

Ja samal lehel on ka nüüd Greenwaldi vastus kriitikale Michael Kinsley-loole ja ta on siin. Väga õpetlik juhtum muide, tasub vaeva näha ja läbi lugeda.

PS. On ka teooriaid, et Snowden ja Greenwald on vaid lava, mille taga käib hoopis teine mäng – seda ideed võib kuulata siit.

Aga jätame selle poliitika, taimed tahavad kastmist :).

 

 


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: