Posted by: libarebane | 17/07/2011

“Saatan, aeg on kummaline nähtus”

Väikeses hämaras toas kamina valgel ja vanaaegses toolis istub ülekaaluline vanamees. Kivistunud nägu, mis on rasvast ümmargune nagu täiskuul kuu, jätab tema sisemuses toimuva saladuseks. Kuid tema väikesed silmad suures näos on need, mis reedavad teda, nad läigivad vihast.

Sõda on läbi. Peale 3000 aastat lakkamatut Sõda Inimese Pärast on nüüdseks möödas. Kuid võit, mis oli nii ootamist väärt, muutis kogu olukorra. Kui sa pead võitlust nii kaua, siis muutub võitlus ise selleks mille nimel elatakse. Ja lõpuks võit mille nimel võideldi muutub paratamatult kaotuseks. Pole enam vajadust võidelda, pole enam vaja pingutada, pole vaja enam elada. Ja siis saabub tühjus. Ja kas on siis lahendus, anda alla Jumalale, et taastada lahinguväljade rõõmus häving? Kas on see lahendus? Kui kõik lahinguskeemid on teada, kõik plaanid ja sepitsused juba olnud? Või hävitada kõik, nagu lubatud pühakirjas ja koos sellega ka ennast? Ei, sest see oleks enesetapp. Ja jääb tool ja hämar tuba… ning aeglane rasvumine oma vihast.

Või siis minna sinna kuhu ta koos oma vana kaaslase Jumalaga saatsid endised jumalad? Neid keda nad kahekesi asendasid? Nende igavesti nääklevate tegelaste juurde, kellest inimene lõpuks tüdines? Ja olla seal ja ning muutuda “mütoloogiaks”….

Inimesed, kurat… nad on selle tegevusetuse juures lõpuks loonud uue Jumala, kelle nimi on “Globaalne”. … “Globaalne soojenemine”, “Globaliseerumine” on neile nüüd ingliteks ja pühakirjaks. Ja selle pühakirja eiramine tähendab enesetappu, nagu see oli olnud tuhandeid aastaid enne seda usku ja tuhandete muude põhjuste tõttu. Kuid ikkagi inimesed proovivad eirata kõike, mis nõuab enesemääramise eiramist. Vabatahe… valikute illusioon… need põrgulikud sõnad, mis loovad sellele “Globaalsele” Jumalale vasturinde ja ateismi. Nii ta on, on olnud ja saab olema ka tulevikus. Midagi pole siin maailmas uut….

Ning Bulgakovi “Meister ja Margarita” ajad on jäädavalt möödas…

Minu käes on taskuformaadis raamat “Kurat. Euroopa usundiloos”. Autor: Ülo Valk. Teos on fantastiline omasuguste kõrval. Selles raamatus puudub emotsioon ja selgitus. On lihtsalt sissejuhatus demonoloogiasse, lihtsalt. Ilma mingite selgitusteta a´la “see on halb” ja “see on hea”. Miks? Kuidas on võtnud autor endale julguse, mitte selgitada enda seiskohta? Õigustada ennast enda oma raamatus? Andes lugejale (tavaliselt lugeja võtab selle) võimaluse teha omi järeldusi? Pühaduseteotus! See ei ole õige, ma tahan olla autoriga kas nõus või tema vastu. Ma ei taha ise mõelda… Ma tahan valmistoitu. Seda aga siin ei ole…

Raamat jaguneb osadeks:

1. Ristiusu kuradikujutelma lähtekohad

2. Deemonite iseloomustus

3. Deemonite arv ja liigid

4. Kuradi ilmumiskujud

5. Seestumus ja eksortsism

6. Leping kuradiga

7. Nõidus

8. Deemonite väljakutsumine maagias

ja siis veel “kasutatud kirjandus” jne…

Lugedes raamatut asun ma rännakule läbi demonoloogia tubade, avades ühe ukse teise järel. Ja ma näen mis toas on, kuid kuna aega on vähe (raamat ise peaks olema sadu kordi paksem, et käsitleda kõike), siis kutsub autor mind  juba järgmise ukse juurde. Ning ta jätab alati mulle võimaluse tagasi tulla nende uste juurde ja juba teiste raamatute kaudu (“kasutatud kirjandus”), nii et hirm, et olen vaid pinnapealset näinud on alusetu.

Osa ühe usundi arengust. Saatana kujund kui lahendus eelmiste uskumuste demoniseerimisele. Poliitiliselt põhjendada saatana olemasolu, küsimusega, kas ta on Jumala käsilane või opositsionäär. Demonoloogia kui karistus neile, kes proovivad olla ühiskonnast väljas jne… Mõtted, mis mu peas keerlevad, ilma autori poolse vastuseta.

Ning raamatust võib lugeda katkeid teosest “Nõiahaamer”; teosest mis on auga ära teeninud koha rasside, rahvuste, naiste ja homoseksuaalsuse kui nähtuste kohta selgitavate “teatmeteoste” kõrval. “Nõiahaamer”, mis oli “manual” kõigile kes tahtsid olla “naabrist parem”.

Ja nii ta on ja kui tuleb tunne, et ajalugu on meie tuleviku peegeldus, siis pole veel kõik kadunud ja tulevastel teoloogidel on kõvasti peamurdist uue usu tekitamisel…

Vaata raamatut meie poes http://vanajahea.ee – Filosoofia/Usundid

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: